Vishay/Dale TNPU1206240KBZEN00
TNPU1206240KBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206240KBZEN00
Brief Description
RES SMD 240K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206240KBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206240KBZEN00
QUANTITY
TNPU1206240KBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206240KBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206240KBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)240k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206240KBZEN00
Related LinksTNPU12062, TNPU1206240KBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206240KBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206240KBZEN00
RES SMD 15.8 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 16SOIC datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 20V 20% 3024 datasheet.pdf
RES SMD 14.3 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH PLATE E-STOP RESET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 50W datasheet.pdf
RES 3.01K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 13K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
MED FILTER 10A 115/250VAC datasheet.pdf