Vishay/Dale TNPU1206261RAZEN00
TNPU1206261RAZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206261RAZEN00
Brief Description
RES SMD 261 OHM 0.05% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206261RAZEN00.pdf
Availability of TNPU1206261RAZEN00
QUANTITY
TNPU1206261RAZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206261RAZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206261RAZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261
Tolerance±0.05%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206261RAZEN00
Related LinksTNPU12062, TNPU1206261RAZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206261RAZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206261RAZEN00
DIODE ZENER 13V 1W DO204AL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC REG LDO 3.7V 0.3A 6HSON datasheet.pdf
CAP CER 4.7PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 39K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 560VDC RADIAL datasheet.pdf
TOOL REMOVAL 16 GA datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf