Vishay/Dale TNPU1206499RBZEN00
TNPU1206499RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206499RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 499 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206499RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206499RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206499RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206499RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206499RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)499
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206499RBZEN00
Related LinksTNPU12064, TNPU1206499RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206499RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206499RBZEN00
RES SMD 1.2K OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SPEAKER 8 OHM .3W 15MM ROUND datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 630V NP0 1825 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 7A PPAK SC75-6L datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
RES 523 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 62V 5W T18 datasheet.pdf
Connector Socket 42 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
IC HALL SENSOR LATCH 25MA SIP-3L datasheet.pdf