Vishay/Dale TNPU12064K02BZEN00
TNPU12064K02BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12064K02BZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 4.02K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12064K02BZEN00.pdf
Availability of TNPU12064K02BZEN00
QUANTITY
TNPU12064K02BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12064K02BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12064K02BZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)4.02k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12064K02BZEN00
Related LinksTNPU12064, TNPU12064K02BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12064K02BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12064K02BZEN00
BUSHING SPLIT 0.570" NYLON BLACK datasheet.pdf
NUT SETTER HEX SCKT 5/16" 2.17" datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 533MHZ 672TBGA datasheet.pdf
RELAY GENERAL PURPOSE 3PDT 5A 6V datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS CBL MNT W/PINS datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM R-TAB datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 15POS JAM NUT SKT datasheet.pdf