Vishay/Dale TNPU1206511RBZEN00
TNPU1206511RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206511RBZEN00
Brief Description
RES SMD 511 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206511RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206511RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206511RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206511RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206511RBZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)511
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206511RBZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU1206511RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206511RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206511RBZEN00
CABLE MOLDED RG58/U 72" datasheet.pdf
CONN PLUG 1.25MM 2POS CBL MNT datasheet.pdf
RES MO 1W 270 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 16POS 3.81MM datasheet.pdf
OSC MEMS 19.44MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
LICENSE PCI MAST/TARG 32B SC/SCM datasheet.pdf
VARISTOR DISC 14MM datasheet.pdf
CABLE 7COND 18AWG SLATE 500' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN SOCKET 180POS 5ROW GOLD datasheet.pdf
HEATSINK FOR 35MM BGA datasheet.pdf