Vishay/Dale TNPU12065K90BZEN00
TNPU12065K90BZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU12065K90BZEN00
Brief Description
RES SMD 5.9K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU12065K90BZEN00.pdf
Availability of TNPU12065K90BZEN00
QUANTITY
TNPU12065K90BZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU12065K90BZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU12065K90BZEN00
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU12065K90BZEN00
Related LinksTNPU12065, TNPU12065K90BZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU12065K90BZEN00 Details Description
Related parts for TNPU12065K90BZEN00
IC OPAMP DIFF 290MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 8A 240VAC 60VDC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM W/B 4CKT SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 250W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 78.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
GDT 3600V 20% 1.5KA THROUGH HOLE datasheet.pdf
VARISTOR 610V 6.5KA DISC 20MM datasheet.pdf
CAP FILM 0.47UF 20% 1.5KVDC RAD datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf