Vishay/Dale TNPU1206976RBZEN00
TNPU1206976RBZEN00 picture photo
Mfg. Part Number
TNPU1206976RBZEN00
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 976 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPU1206976RBZEN00.pdf
Availability of TNPU1206976RBZEN00
QUANTITY
TNPU1206976RBZEN00 Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPU1206976RBZEN00
Internal Part NumberEIS-TNPU1206976RBZEN00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPU Thin Film Chip Resistor
Featured ProductTNPU High-Precision Thin-Film Resistor
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPU
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)976
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPU1206976RBZEN00
Related LinksTNPU12069, TNPU1206976RBZEN00 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPU1206976RBZEN00 Details Description
Related parts for TNPU1206976RBZEN00
CONN EDGECARD 26POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
STACKABLE BANANA PLUG BLACK datasheet.pdf
EVAL MODULE FOR TPS62362-655 datasheet.pdf
IMPACT BP 6X10 LW SN/PB datasheet.pdf
AM60079T104 CENTER TERM BLADE datasheet.pdf
VS CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CAP MICA 8PF 5% 300V SMD datasheet.pdf