Vishay/Dale TNPW0402198RBEED
TNPW0402198RBEED picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0402198RBEED
Brief Description
RES SMD 198 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW0402198RBEED.pdf
Availability of TNPW0402198RBEED
QUANTITY
TNPW0402198RBEED Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0402198RBEED
Internal Part NumberEIS-TNPW0402198RBEED
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)198
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0402198RBEED
Related LinksTNPW0402, TNPW0402198RBEED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0402198RBEED Details Description
Related parts for TNPW0402198RBEED
OSC XO 7.3728MHZ CMOS TTL PC PIN datasheet.pdf
THYRISTOR 62V 150A SMA datasheet.pdf
HEATSINK 17X17X9.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 23 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf
CAP CER 47PF 100V 5% BP 0805 datasheet.pdf
RES 430K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES .56 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf