Vishay/Dale TNPW040290R9BEED
TNPW040290R9BEED picture photo
Mfg. Part Number
TNPW040290R9BEED
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/16W 0402
Datasheet Download
TNPW040290R9BEED.pdf
Availability of TNPW040290R9BEED
QUANTITY
TNPW040290R9BEED Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW040290R9BEED
Internal Part NumberEIS-TNPW040290R9BEED
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package10,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.063W, 1/16W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0402 (1005 Metric)
Supplier Device Package0402
Size / Dimension0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Height0.016" (0.40mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW040290R9BEED
Related LinksTNPW0402, TNPW040290R9BEED Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW040290R9BEED Details Description
Related parts for TNPW040290R9BEED
CBL RIBN 9COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER THRM 5A 12VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CLR 5.2"LX15.75"W datasheet.pdf
CONN HDR 20POS 1.27MM datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRIAC 6SO 4L datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS JAM NUT SKT datasheet.pdf