Vishay/Dale TNPW0603158KBEEN
TNPW0603158KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0603158KBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW0603158KBEEN.pdf
Availability of TNPW0603158KBEEN
QUANTITY
TNPW0603158KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0603158KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0603158KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0603158KBEEN
Related LinksTNPW0603, TNPW0603158KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0603158KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0603158KBEEN
CONN HEADER 80POS STR LONG SM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 58.1VWM 92VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 2PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 26A 8TSON datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A R6 datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
VHDM BP 8 ROW SIG END 10 COL datasheet.pdf
CONN HEADER 30POS 3.81MM R/A BK datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 28 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf