Vishay/Dale TNPW0603255KBEEN
TNPW0603255KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0603255KBEEN
Brief Description
RES SMD 255K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW0603255KBEEN.pdf
Availability of TNPW0603255KBEEN
QUANTITY
TNPW0603255KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0603255KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0603255KBEEN
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)255k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0603255KBEEN
Related LinksTNPW0603, TNPW0603255KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0603255KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0603255KBEEN
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC 16BIT REG TXRX 3-ST 56SSOP datasheet.pdf
RES SMD 768 OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 2.4K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CA 2.0MM OFNR 50/125,LC SEC GRN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
LED LM561B WARM WHITE 2700K 4SMD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 25 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf