Vishay/Dale TNPW060355R6BEEA
TNPW060355R6BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060355R6BEEA
Brief Description
RES SMD 55.6 OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060355R6BEEA.pdf
Availability of TNPW060355R6BEEA
QUANTITY
TNPW060355R6BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060355R6BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW060355R6BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)55.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060355R6BEEA
Related LinksTNPW0603, TNPW060355R6BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060355R6BEEA Details Description
Related parts for TNPW060355R6BEEA
RES SMD 240 OHM 1% 1/10W 0402 datasheet.pdf
IDC CABLE - HKC64H/AE64G/HPL64H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 20POS 5.08MM datasheet.pdf
IMPACT BP 3X10 OPEN SN datasheet.pdf
RES 6.49K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.35K OHM 1/2W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 20POS GOLD datasheet.pdf
CAP FILM 20UF 5% 160VDC AXIAL datasheet.pdf