Vishay/Dale TNPW060359K0BEEA
TNPW060359K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW060359K0BEEA
Brief Description
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW060359K0BEEA.pdf
Availability of TNPW060359K0BEEA
QUANTITY
TNPW060359K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW060359K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW060359K0BEEA
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)59k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW060359K0BEEA
Related LinksTNPW0603, TNPW060359K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW060359K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW060359K0BEEA
IC FPGA 160 I/O 191CPGA datasheet.pdf
RES SMD 4.22K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 35VC SMB datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 56K OHM 14SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 250MA 1.8 OHM datasheet.pdf
RES 1.78K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.7A 87.8 MOHM datasheet.pdf
RESISTOR POWER ADJ 75K OHM 175W datasheet.pdf