Vishay/Dale TNPW06035K60BEEA
TNPW06035K60BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW06035K60BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.6K OHM 0.1% 1/10W 0603
Datasheet Download
TNPW06035K60BEEA.pdf
Availability of TNPW06035K60BEEA
QUANTITY
TNPW06035K60BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW06035K60BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW06035K60BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.033" W (1.60mm x 0.85mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW06035K60BEEA
Related LinksTNPW0603, TNPW06035K60BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW06035K60BEEA Details Description
Related parts for TNPW06035K60BEEA
POT 10K OHM 1/4W CARBON LOG datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
RES KIT 1K-9.76K 1/4W 1920PCS datasheet.pdf
RES 5.97K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 14 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCHING JUMPER datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 48W datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 600V 26AWG RED datasheet.pdf
LITEPIPE ASSY BLU 5MM THR 1.32"L datasheet.pdf