Vishay/Dale TNPW080511K0BEEA
TNPW080511K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080511K0BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080511K0BEEA.pdf
Availability of TNPW080511K0BEEA
QUANTITY
TNPW080511K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080511K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080511K0BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPW Thin Film Chip Resistors
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080511K0BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080511K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080511K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW080511K0BEEA
RES SMD 3.57 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 9.53KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR /1 /2 48-LQFP datasheet.pdf
CONN RCPT 52POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 56PF 1KV NP0 1206 datasheet.pdf
SWITCH TACTILE SPST-NO 0.05A 24V datasheet.pdf
RES MF HV .25W 300K OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf