Vishay/Dale TNPW0805138KBEEA
TNPW0805138KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805138KBEEA
Brief Description
RES SMD 138K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805138KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805138KBEEA
QUANTITY
TNPW0805138KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805138KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805138KBEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)138k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805138KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805138KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805138KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805138KBEEA
FUSE CERAMIC 2.5A 250VAC 300VDC datasheet.pdf
IC DAC 14BIT 32CH BIPO 74-CSPBGA datasheet.pdf
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH INSULATING BOOT CD datasheet.pdf
RES SMD 69.8KOHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 19POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf