Vishay/Dale TNPW0805140KBEEN
TNPW0805140KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805140KBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805140KBEEN.pdf
Availability of TNPW0805140KBEEN
QUANTITY
TNPW0805140KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805140KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805140KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)140k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805140KBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805140KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805140KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805140KBEEN
FAN BLOWER 75.7X30MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
DIP CABLE - CDR24S/AE24G/CDR24S datasheet.pdf
RES SMD 1.24KOHM 0.05% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
CAM PULLEY datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRGHT SKT datasheet.pdf
22 SIL MALE HORIZ CONN datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
025/090 50POS CAP ASSY ALL SN datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf