Vishay/Dale TNPW0805162RBEEA
TNPW0805162RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805162RBEEA
Brief Description
RES SMD 162 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805162RBEEA.pdf
Availability of TNPW0805162RBEEA
QUANTITY
TNPW0805162RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805162RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805162RBEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)162
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805162RBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805162RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805162RBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805162RBEEA
RES 82 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 470 OHM 2W 5% AXIAL datasheet.pdf
FUSEHOLDER 1POS FOR TPL-C datasheet.pdf
CONN HEADER 18POS R/A .156 GOLD datasheet.pdf
LED HIGH BRIGHTNESS PHILLIPS datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CABLE DUCT 40MMX100MM 2M BLU datasheet.pdf
HEATSINK 50X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
MICRO 37C P 8" RBW FLOAT NI datasheet.pdf
FIXED IND 1.8UH 4.95A 12 MOHM datasheet.pdf
CAP FILM 2.7NF 3.5% 2000VDC RAD datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 10V X7R 0402 datasheet.pdf