Vishay/Dale TNPW0805176RBEEA
TNPW0805176RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805176RBEEA
Brief Description
RES SMD 176 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805176RBEEA.pdf
Availability of TNPW0805176RBEEA
QUANTITY
TNPW0805176RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805176RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805176RBEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)176
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805176RBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805176RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805176RBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805176RBEEA
CONN RING SEALABLE 5/16 10-12AWG datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
HOUSING RAIL MNT W/COVER 12.5 datasheet.pdf
RES SMD 1.54K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 192KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 5POS PCB TIN datasheet.pdf
IC VOLT SUPERVISOR 2.63V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RELAY GENPURPOSE SPST 10A 26.5V datasheet.pdf
THYRISTOR STUD 70A 600V TO-94 datasheet.pdf