Vishay/Dale TNPW080518R2BEEA
TNPW080518R2BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080518R2BEEA
Brief Description
RES SMD 18.2 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080518R2BEEA.pdf
Availability of TNPW080518R2BEEA
QUANTITY
TNPW080518R2BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080518R2BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080518R2BEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18.2
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080518R2BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080518R2BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080518R2BEEA Details Description
Related parts for TNPW080518R2BEEA
OUTLET CENTER SNAP ON FP IVORY datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16TSSOP datasheet.pdf
IC OTP 1MBIT 80NS 32TSOP datasheet.pdf
SSR IP00 280VAC/10A 10-14VDC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X10MM XCUT datasheet.pdf
EMI FILTER 48VDC 50A STUD TERM datasheet.pdf