Vishay/Dale TNPW080520K0BEEA
TNPW080520K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080520K0BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080520K0BEEA.pdf
Availability of TNPW080520K0BEEA
QUANTITY
TNPW080520K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080520K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080520K0BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesTNPW Thin Film Chip Resistors
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080520K0BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080520K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080520K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW080520K0BEEA
CAP ALUM 2200UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FAN AXIAL 80X20MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 33W datasheet.pdf
RND SPACER 0.171" NYLON 18.54MM datasheet.pdf
CONN IDC 8POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 6.3V NP0 0201 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS INLINE SKT RA datasheet.pdf