Vishay/Dale TNPW0805246KBEEA
TNPW0805246KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805246KBEEA
Brief Description
RES SMD 246K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805246KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805246KBEEA
QUANTITY
TNPW0805246KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805246KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805246KBEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)246k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805246KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805246KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805246KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805246KBEEA
JUMPER-H1502TR/A2015Y/X 8" datasheet.pdf
IC PWM BOOST FLYBACK CM 14SOIC datasheet.pdf
CONN TERM BLK 11POS 5.08MM ANGLE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
RES 432 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
PCB CONN CARRIER 2.54MM datasheet.pdf
CONN FFC TOP 26POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONN CIC BOTTOM 6POS 1.00MM R/A datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf