Vishay/Dale TNPW0805261KBEEA
TNPW0805261KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805261KBEEA
Brief Description
RES SMD 261K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805261KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805261KBEEA
QUANTITY
TNPW0805261KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805261KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805261KBEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)261k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805261KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805261KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805261KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805261KBEEA
IDC CABLE - MPD26K/MC26G/MPD26K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
PHOTOTRANS SILICON NPN HERM TO18 datasheet.pdf
IC HALL EFFECT LATCH 3SIP datasheet.pdf
RES SMD 0.62 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
OSC XO 8.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 2M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
IPD M30 NONSHLD 3W SPST 2M datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 96KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 1.27MM SMD datasheet.pdf
CONN HSG datasheet.pdf
RES SMD 604K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf