Vishay/Dale TNPW08052K08BEEA
TNPW08052K08BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K08BEEA
Brief Description
RES SMD 2.08K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K08BEEA.pdf
Availability of TNPW08052K08BEEA
QUANTITY
TNPW08052K08BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K08BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K08BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.08k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K08BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K08BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K08BEEA Details Description
Related parts for TNPW08052K08BEEA
RELAY SOFTSTART 240V 50A AC OUT datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.1A 32V datasheet.pdf
IC SWITCH DPDT 10UTQFN datasheet.pdf
REPLACE HANDLE W/SW SPOT/FLD LGT datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 13SKT SLD CUP datasheet.pdf
RES SMD 374K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN HDR 42POS 1.27MM T/H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf