Vishay/Dale TNPW08052K67BEEN
TNPW08052K67BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K67BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.67K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K67BEEN.pdf
Availability of TNPW08052K67BEEN
QUANTITY
TNPW08052K67BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K67BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K67BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.67k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K67BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K67BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K67BEEN Details Description
Related parts for TNPW08052K67BEEN
TVS DIODE 190VWM 290VC AXIAL datasheet.pdf
SPARE TOOLING FOR APPLICATOR datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 64KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC ADC 12BIT 300KSPS 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE MOD FLAT 4COND REEL 500' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf