Vishay/Dale TNPW08052K94BEEA
TNPW08052K94BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08052K94BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08052K94BEEA.pdf
Availability of TNPW08052K94BEEA
QUANTITY
TNPW08052K94BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08052K94BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08052K94BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.94k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08052K94BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08052K94BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08052K94BEEA Details Description
Related parts for TNPW08052K94BEEA
TERM BLOCK PLUG 14POS 5.08MM datasheet.pdf
CONN RECEPT 4 LANE INFINIBAND datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
DSUB ACCY datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 15A datasheet.pdf
CAP FILM 0.0068UF 5% 1600VDC AXI datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf