Vishay/Dale TNPW08053K90BEEN
TNPW08053K90BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08053K90BEEN
Brief Description
RES SMD 3.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08053K90BEEN.pdf
Availability of TNPW08053K90BEEN
QUANTITY
TNPW08053K90BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08053K90BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08053K90BEEN
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08053K90BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08053K90BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08053K90BEEN Details Description
Related parts for TNPW08053K90BEEN
FILM CLEAR 4 X 6" 2 SHEETS datasheet.pdf