Vishay/Dale TNPW080542R7BEEA
TNPW080542R7BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080542R7BEEA
Brief Description
RES SMD 42.7 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080542R7BEEA.pdf
Availability of TNPW080542R7BEEA
QUANTITY
TNPW080542R7BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080542R7BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080542R7BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.7
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080542R7BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080542R7BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080542R7BEEA Details Description
Related parts for TNPW080542R7BEEA
FUSE HLDR BLADE 32V 25A PNL MNT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .125 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS CRIMP SNAP datasheet.pdf
CA F/O 62.5LDS POLY OM BAY 30 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 50V NP0 1206 datasheet.pdf
CONN RCPT IPASS VERT 50POS SMD datasheet.pdf
RES 1.85K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 24PS STR DL .100 TIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 800MW SMF DO219 datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 20A 26 MOHM SMD datasheet.pdf