Vishay/Dale TNPW0805475RBEEN
TNPW0805475RBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805475RBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 475 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805475RBEEN.pdf
Availability of TNPW0805475RBEEN
QUANTITY
TNPW0805475RBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805475RBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805475RBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)475
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805475RBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805475RBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805475RBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805475RBEEN
TVS DIODE 58VWM POWERMITE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 25V 7.8A IPAK datasheet.pdf
THYRISTOR 170V 100A SMB datasheet.pdf
RES SMD 4.64 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 15POS R/A 5MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
8350-4 WIRE GATHERING SPRING datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
SYSTEM CABLE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TWZR PAIR BENT 30 SHARP 0.4MM datasheet.pdf