Vishay/Dale TNPW0805505KBEEA
TNPW0805505KBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805505KBEEA
Brief Description
RES SMD 505K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805505KBEEA.pdf
Availability of TNPW0805505KBEEA
QUANTITY
TNPW0805505KBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805505KBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW0805505KBEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)505k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805505KBEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW0805505KBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805505KBEEA Details Description
Related parts for TNPW0805505KBEEA
CONN PIN 22-26AWG GOLD CRIMP datasheet.pdf
RES SMD 3K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 4A 250 VAC datasheet.pdf
RES SMD 270K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONN HEADER SGL 2POS .050" SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
RES 5.1K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 175MA 3.1 OHM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .100" datasheet.pdf