Vishay/Dale TNPW080551R1BEEN
TNPW080551R1BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080551R1BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080551R1BEEN.pdf
Availability of TNPW080551R1BEEN
QUANTITY
TNPW080551R1BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080551R1BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW080551R1BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080551R1BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW080551R1BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080551R1BEEN Details Description
Related parts for TNPW080551R1BEEN
IC LI-ION/LI-POLY CTRLR 10DFN datasheet.pdf
CONN HEADER 51POS 1MM VERT SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL R/A 5POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 0.8W 2010 datasheet.pdf
ATTENUATOR 1206 SMD 5 DB datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 67MM datasheet.pdf
DUBOX datasheet.pdf
MOD USB 8 BIT SPI DEV 0.6" FT221 datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf