Vishay/Dale TNPW080556K0BEEA
TNPW080556K0BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080556K0BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 56K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080556K0BEEA.pdf
Availability of TNPW080556K0BEEA
QUANTITY
TNPW080556K0BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080556K0BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080556K0BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080556K0BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080556K0BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080556K0BEEA Details Description
Related parts for TNPW080556K0BEEA
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 1POS CBL MNT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 37POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 6POS datasheet.pdf
SLIMLINE 2000 MNT 6" KNOB SET datasheet.pdf
DEVDEVIL DEV BRD ALPHA 20X2 datasheet.pdf
RES 590 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 10.7 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 EXTEND 48POS datasheet.pdf