Vishay/Dale TNPW0805590KBEEN
TNPW0805590KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW0805590KBEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 590K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW0805590KBEEN.pdf
Availability of TNPW0805590KBEEN
QUANTITY
TNPW0805590KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW0805590KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW0805590KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)590k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW0805590KBEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW0805590KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW0805590KBEEN Details Description
Related parts for TNPW0805590KBEEN
OSC XO 622.08MHZ LVDS SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 240V datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 25UH SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS 3.5MM datasheet.pdf
IC AMP AUDIO 3.7W MONO D 28TQFN datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.036 OHM 1/2W 0805 WIDE datasheet.pdf
RES 0.124 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100" datasheet.pdf