Vishay/Dale TNPW08055K11BEEN
TNPW08055K11BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08055K11BEEN
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08055K11BEEN.pdf
Availability of TNPW08055K11BEEN
QUANTITY
TNPW08055K11BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08055K11BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW08055K11BEEN
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08055K11BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW08055K11BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08055K11BEEN Details Description
Related parts for TNPW08055K11BEEN
CONN HEADER 92POS .100" DUAL TIN datasheet.pdf
RES SMD 51K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE 6/10A 600V FAST UL CSA datasheet.pdf
CAP CER 220PF 1KV X5F RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
RES 8.2K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP JFET 16.3MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
TRANSFORMER 200UH 1:3 SMD datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 10W datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
MICRO 51C S 10" RBW JACKS NI datasheet.pdf