Vishay/Dale TNPW080562K0BEEN
TNPW080562K0BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080562K0BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 62K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080562K0BEEN.pdf
Availability of TNPW080562K0BEEN
QUANTITY
TNPW080562K0BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080562K0BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW080562K0BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)62k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080562K0BEEN
Related LinksTNPW0805, TNPW080562K0BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080562K0BEEN Details Description
Related parts for TNPW080562K0BEEN
XFRMR LAMINATED 4VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Crystal 18.4320MHz 30ppm 20pF 40 Ohm -55°C - 125°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
IC SRAM 72MBIT 167MHZ 165FBGA datasheet.pdf
LABEL IDENTIFICATION TAPE datasheet.pdf
LED MT SR VERT 1.165" 3MM 2LD datasheet.pdf
BOARD ADAPT SIGMA STDI USBI/EZBD datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 20 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
MARKING LABEL VERTICAL 1 TO 50 R datasheet.pdf
HD 38999 187C 187#23 SKT RECP datasheet.pdf
CAP 1 UF 20% 50 V datasheet.pdf