Vishay/Dale TNPW08056K98BEEA
TNPW08056K98BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08056K98BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08056K98BEEA.pdf
Availability of TNPW08056K98BEEA
QUANTITY
TNPW08056K98BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08056K98BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08056K98BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08056K98BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08056K98BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08056K98BEEA Details Description
Related parts for TNPW08056K98BEEA
SCR 12A 15MA 600V IPAK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RES SMD 1.69K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
TRIMMER 200 OHM .25W PC PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 91V 2W SMBG datasheet.pdf
CAP CER 7.1PF 25V NP0 0201 datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
RJ45 NO SHIELD LED 2 PORT datasheet.pdf
OSC MEMS 50.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf