Vishay/Dale TNPW080587R6BEEA
TNPW080587R6BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080587R6BEEA
Brief Description
RES SMD 87.6 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080587R6BEEA.pdf
Availability of TNPW080587R6BEEA
QUANTITY
TNPW080587R6BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080587R6BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080587R6BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)87.6
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080587R6BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080587R6BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080587R6BEEA Details Description
Related parts for TNPW080587R6BEEA
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 28TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .050 SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100 EYELET datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 400MA SPST 4-SOP datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
KK 100 HDR ASSY BKWY 12POS TIN datasheet.pdf
RES 200K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 93.1K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 5PIN SLD CUP datasheet.pdf
RES 101.7 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf