Vishay/Dale TNPW08058K20BEEA
TNPW08058K20BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08058K20BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08058K20BEEA.pdf
Availability of TNPW08058K20BEEA
QUANTITY
TNPW08058K20BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08058K20BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08058K20BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08058K20BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08058K20BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08058K20BEEA Details Description
Related parts for TNPW08058K20BEEA
CONN IC DIP SOCKET 28POS GOLD datasheet.pdf
CAP CER 22UF 6.3V Y5V 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
THYRISTOR 275V 300A DO-214AA datasheet.pdf
CABLE LC SM TEST KIT LC/LC datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Panel Mount IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf