Vishay/Dale TNPW08058K35BEEA
TNPW08058K35BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW08058K35BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 8.35K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW08058K35BEEA.pdf
Availability of TNPW08058K35BEEA
QUANTITY
TNPW08058K35BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW08058K35BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW08058K35BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.35k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW08058K35BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW08058K35BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW08058K35BEEA Details Description
Related parts for TNPW08058K35BEEA
IC ADC 12BIT 2.2MSPS SHDN 16SSOP datasheet.pdf
CONN HEADER BRKWAY 40POS VERT datasheet.pdf
CAP ALUM 180UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 60K FLASH 44-TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.33UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 976 OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 97.6K OHM 1% 1W 2010 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
RES 47.5K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 750 OHM 0.3W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 185VWM 328VC DO-214AA datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 5% 1/10W 0603 datasheet.pdf