Vishay/Dale TNPW080590R9BEEA
TNPW080590R9BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW080590R9BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
TNPW080590R9BEEA.pdf
Availability of TNPW080590R9BEEA
QUANTITY
TNPW080590R9BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW080590R9BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW080590R9BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductHigh-Stability Thin-Film Flat Chip Resistors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.022" (0.55mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW080590R9BEEA
Related LinksTNPW0805, TNPW080590R9BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW080590R9BEEA Details Description
Related parts for TNPW080590R9BEEA
IC 10-BIT CCD PROCESSOR 48-TQFP datasheet.pdf
TRANS NPN 250V 16A TO247 datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 1K OHM 8SIP datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS JAM NUT W/SCKT datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 80V SNAP datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3250K 2SMD datasheet.pdf
KIT EVAL HMC828LP6CE datasheet.pdf
AM5 SWITCH 11A SPST-NO SIM RLLR datasheet.pdf
CONTACT PIN CRIMP 14-18AWG GOLD datasheet.pdf
THERMOSTAT 80 DEG NC 8-DIP datasheet.pdf
CRYSTAL 44.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf
CAP FILM 1.2UF 5% 63VDC RADIAL datasheet.pdf