Vishay/Dale TNPW120610K6BEEA
TNPW120610K6BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120610K6BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 10.6K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120610K6BEEA.pdf
Availability of TNPW120610K6BEEA
QUANTITY
TNPW120610K6BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120610K6BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW120610K6BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120610K6BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW120610K6BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120610K6BEEA Details Description
Related parts for TNPW120610K6BEEA
TVS DIODE 90VWM TO220 datasheet.pdf
IC DAC 10BIT MULT 50MHZ TSOT23-8 datasheet.pdf
MODULE TXRX 2.4GHZ 18-DIP datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1808 datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 36-75VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 96KB FLASH 52LQFP datasheet.pdf
IC FPGA 204 I/O 484BGA datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf