Vishay/Dale TNPW120612R4BEEN
TNPW120612R4BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120612R4BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.4 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120612R4BEEN.pdf
Availability of TNPW120612R4BEEN
QUANTITY
TNPW120612R4BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120612R4BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW120612R4BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120612R4BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW120612R4BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120612R4BEEN Details Description
Related parts for TNPW120612R4BEEN
RES 9.1 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 2A SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IGBT MOD DUAL 1700V 200A A SER datasheet.pdf
IC OPAMP GP 5.6MHZ RRO 14TSSOP datasheet.pdf
CAP FILM 2.2UF 10% 400VDC RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 8 RES 470 OHM 1506 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf