Vishay/Dale TNPW12061M62BEEA
TNPW12061M62BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061M62BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.62M OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061M62BEEA.pdf
Availability of TNPW12061M62BEEA
QUANTITY
TNPW12061M62BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061M62BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12061M62BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.62M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061M62BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12061M62BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061M62BEEA Details Description
Related parts for TNPW12061M62BEEA
IDC CABLE - MDL50K/MC50M/X datasheet.pdf
SCR PHASE CONT 800V 35A TO-247AC datasheet.pdf
CAP FILM 0.2UF 5% 250VDC RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 13VWM 21.5VC DO204AC datasheet.pdf
Z-PACK/A SPACER 1,1 datasheet.pdf
RES SMD 19.1K OHM 0.15W 0603 datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 1/16-48" BLACK datasheet.pdf
TERMINAL WDU 4/ZR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 15NF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf