Vishay/Dale TNPW12061M87BEEN
TNPW12061M87BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12061M87BEEN
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.87M OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12061M87BEEN.pdf
Availability of TNPW12061M87BEEN
QUANTITY
TNPW12061M87BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12061M87BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW12061M87BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.87M
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12061M87BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW12061M87BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12061M87BEEN Details Description
Related parts for TNPW12061M87BEEN
CONN HEADER VERT 6POS PCB TIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .125 SQ WW datasheet.pdf
FIXED IND 5.6NH 750MA 100 MOHM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 4PDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
CABLE 2COND 14AWG PURPLE 1000' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
RES 121K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
BCF 3.81/16/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE PIN datasheet.pdf