Vishay/Dale TNPW1206402KBEEN
TNPW1206402KBEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206402KBEEN
Brief Description
RES SMD 402K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206402KBEEN.pdf
Availability of TNPW1206402KBEEN
QUANTITY
TNPW1206402KBEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206402KBEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW1206402KBEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206402KBEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW1206402KBEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206402KBEEN Details Description
Related parts for TNPW1206402KBEEN
IDC CABLE - MSR24K/MC24G/MPD24K datasheet.pdf
SCREWDRIVER SLOT 0.8X4MM 8.31" datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
RES SMD 127K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
FUSE 600A 48VDC F/A LIMITER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 50W datasheet.pdf
RES SMD 887 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
Connector Socket 7 Position 0.200" (5.08mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONVERSION KIT TAB 4.8 datasheet.pdf
CTV 8C 8#20 PIN J/N RECP datasheet.pdf
TV 2C 2#16 PIN J/N RECP datasheet.pdf
12V PNP LOW SATURATION TRANSISTOR AND 40V, 1A SCHOTTKY DIODE COMBINATION DUAL IC datasheet.pdf