Vishay/Dale TNPW1206402RBEEA
TNPW1206402RBEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW1206402RBEEA
Brief Description
RES SMD 402 OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW1206402RBEEA.pdf
Availability of TNPW1206402RBEEA
QUANTITY
TNPW1206402RBEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW1206402RBEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW1206402RBEEA
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW1206402RBEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW1206402RBEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW1206402RBEEA Details Description
Related parts for TNPW1206402RBEEA
RES SMD 48.7K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 50POS R/A GOLD T/H datasheet.pdf
IC MPU RESET CIRC 4.12V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 200K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS R/A .100 TIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 1.060" (26.92mm) datasheet.pdf
CONN PLUG 61POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
KK RPC 254 HDR FRLK RA 10 CKT 15 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NPO 1206 datasheet.pdf