Vishay/Dale TNPW120640K2BEEN
TNPW120640K2BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120640K2BEEN
Brief Description
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120640K2BEEN.pdf
Availability of TNPW120640K2BEEN
QUANTITY
TNPW120640K2BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120640K2BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW120640K2BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120640K2BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW120640K2BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120640K2BEEN Details Description
Related parts for TNPW120640K2BEEN
TERM BLOCK PCB 5.08MM 18POS BK datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.65V 200MW SOD923 datasheet.pdf
RES 88.7 OHM 2W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 1MHZ SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 174K OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
IC REG BUCK 1.8V 3A SYNC 14TSSOP datasheet.pdf
LIGHT CURTAIN FINGER 470MM datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 3W datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 9-18VIN 15VOUT datasheet.pdf
190 X 69 MM DC CENTRIFUGAL FAN datasheet.pdf