Vishay/Dale TNPW120641K2BEEN
TNPW120641K2BEEN picture photo
Mfg. Part Number
TNPW120641K2BEEN
Brief Description
RES SMD 41.2K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW120641K2BEEN.pdf
Availability of TNPW120641K2BEEN
QUANTITY
TNPW120641K2BEEN Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW120641K2BEEN
Internal Part NumberEIS-TNPW120641K2BEEN
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)41.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW120641K2BEEN
Related LinksTNPW1206, TNPW120641K2BEEN Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW120641K2BEEN Details Description
Related parts for TNPW120641K2BEEN
SWITCH MINI SPST-NO HINGE .187QC datasheet.pdf
RES SMD 1.47K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC 16BIT UNIPOLAR SER ADC 8VSSOP datasheet.pdf
IC HALL LATCH NORTH POLE TSOT-3L datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 150W datasheet.pdf
RES 47K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 30K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR HUMIDITY SPI 4.5% SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 470NF 10% 310VAC AXIAL datasheet.pdf