Vishay/Dale TNPW12065K05BEEA
TNPW12065K05BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12065K05BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.05K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12065K05BEEA.pdf
Availability of TNPW12065K05BEEA
QUANTITY
TNPW12065K05BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12065K05BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12065K05BEEA
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.05k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12065K05BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12065K05BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12065K05BEEA Details Description
Related parts for TNPW12065K05BEEA
RES 82.5K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.2A 8SOIC datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 16DIP datasheet.pdf
MICROCONTROLLR SSR BURST-FIRE datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SP3T 300MA 125V datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 180UH 1.32A 420 MOHM datasheet.pdf
CAP ALUM 850UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 300MA 540 MOHM datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 6.2PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf