Vishay/Dale TNPW12065K11BEEA
TNPW12065K11BEEA picture photo
Mfg. Part Number
TNPW12065K11BEEA
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/4W 1206
Datasheet Download
TNPW12065K11BEEA.pdf
Availability of TNPW12065K11BEEA
QUANTITY
TNPW12065K11BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of TNPW12065K11BEEA
Internal Part NumberEIS-TNPW12065K11BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesTNPW
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThin Film
FeaturesAnti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)TNPW12065K11BEEA
Related LinksTNPW1206, TNPW12065K11BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
TNPW12065K11BEEA Details Description
Related parts for TNPW12065K11BEEA
LED ORANGE DIFFUSED 2SMD GW datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 2KV X7R 1808 datasheet.pdf
RES SMD 2.2K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 16-BIT I2C PROGBL SOT23-6 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 8PIN SLD CUP datasheet.pdf
SENSOR PROX PNP 1.3MM 12-24VDC datasheet.pdf
Connector Receptacle 7 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES NET MULT OHM SIP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 61POS CABLE PIN datasheet.pdf